ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

آنچه می‌خوانید! ...

ایمپلنت دندان چیست؟ انواع ایمپلنت دندان چه می باشد؟ آیا با اجزای ایمپلنت دندان آشنا هستید؟ در رابطه با مراحل کاشت ایمپلنت چه می دانید؟ با ما تا انتهای این مطلب همراه بمانید تا ایمپلنت را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

با پیشرفت های صورت گرفته در علم پزشکی امروزه از روش های جدیدی برای ترمیم دندان آسیب دیده و یا از دست رفته می توان استفاده کرد. با این وجود کسانی که به هر دلیل دندان های خود را از دست داده اند و یا دچار مشکلاتی در دندان های خود شده اند می توانند از این روش ها استفاده کنند و به بهبود شرایط خود بپردازند.

یکی از روش های جدید ترمیم دندان که امروزه سر و صدای زیادی به پا کرده است و طرفداران بسیار زیادی پیدا نموده است، ایمپلنت دندان می باشد که تحولات عظیمی در علم دندانپزشکی به وجود آورده است.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان در واقع به روشی برای ترمیم دندان گفته می شود که اجزای مختلف ساخته می شود و به جای دندان از دست رفته قرار می گیرد. روکش ایمپلنت به واسطه پایه در استخوان فک محکم می شود و بدین شکل افراد می توانند جایگزین بسیار مناسبی برای دندان های خود داشته باشند. استفاده از ایمپلنت برای جایگذاری یک الی همه دندان های فک امکان پذیر است و استفاده از آن هیچ محدودیتی در تعداد دندان ها به همراه نخواهد داشت.

انواع ایمپلنت

ایمپلنت انواع مختلفی دارد و آن را به دو گروه گوناگون از قبیل زیر تقسیم بندی می کنند:

ایمپلنت اندواستیل

ایمپلنت های اندواستیل به گونه ای هستند که برای استفاده از آنها نیاز به ایجاد جراحت در استخوان فک است و برای آنکه این نوع ایمپلنت مورد استفاده قرار گیرد لازم است تا پیچ های تیتانیومی ایمپلنت داخل استخوان فک نصب شوند و سپس روکش ایمپلنت بر روی آن قرار گیرد.

ایمپلنت ساب پریو استیل

ایمپلنت ساب پریواستیل بر خلاف ایمپلنت های اندواستیل هستند زیرا این نوع ایمپلنت نیازی به ایجاد جراحت در استخوان فک ندارد و در لثه نصب می شود. بنابراین مراحل جراحی و ترمیم دندان با این نوع ایمپلنت بسیار آسان تر است اما ثبات دندان های ترمیم شده در روش اندواستیل بیشتر خواهد بود.

از سوی دیگر با این موضوع نیز اشاره داشته باشیم که ایمپلنت ها بر اساس روش اتصال در فک به دو گروه پیچی و چسبی تقسیم می شوند که هر یک از آنها به شرح زیر هستند:

ایمپلنت پیچی

ایمپلنت های پیچی به گونه ای هستند که برای قرار گرفتن آنها در دهان از یک پیچ مخصوص به عنوان اباتمنت استفاده می شود که این پیچ میان روکش و پایه قرار می گیرد و آنها را روی هم محکم می کند. ایمپلنت های پیچی معمولاً برای ترمیم دندان های آسیاب مورد استفاده قرار می گیرند تا ثبات و استحکام بیشتری در آنها به وجود آورند. از آنجایی که پیچ در داخل این نوع ایمپلنت ها قابل رویت است از این روش برای ترمیم دندان های جلو استفاده نمی شود.

ایمپلنت چسبی

ایمپلنت های چسبی به گونه ای هستند که پایه و روکش ایمپلنت توسط چسب بی رنگ بر روی هم فیکس می شوند و به استحکام می رسند. به همین دلیل این روش از ظاهر زیباتر و طبیعی تری برخوردار است و از این جهت ایمپلنت چسبی معمولاً برای ترمیم دندان های جلویی که بیشتر در معرض دید هستند به کار می روند.

اجزای ایمپلنت

ایمپلنت دندان به صورت کلی از 3 جز مختلف تشکیل می شود که اجزای تشکیل دهنده آن به شرح زیر هستند:

پایه ایمپلنت

پایه ایمپلنت ابتدایی ترین بخش تشکیل دهنده آن است که در استخوان فک قرار می گیرد و موجب ثبات ایمپلنت می شود. پایه ایمپلنت دندان از فلز تیتانیوم ساخته می شود و به همین دلیل از سازگاری بسیار خوبی با فک و دهان برخوردار است و هیچ گونه عوارضی را برای بدن ایجاد نمی کند. زمانی که پایه ایمپلنت در داخل فک قرار می گیرد پس از مدتی با استخوان فک جوش می خورد و بدین شکل شرایط برای نصب روکش ایمپلنت محیا می شود.

اباتمنت

اباتمنت یکی از اجزای کاشت ایمپلنت دندان است که به عنوان واسطه میان پایه و روکش ایمپلنت مورد استفاده قرار می گیرد. اباتمنت موجب می شود که پایه و روکش به خوبی روی هم قرار بگیرند و استفاده از آن باعث جلوگیری از بروز مشکل در ایمپلنت و افزایش ثبات آن می شود. لازم به ذکر است که در برخی از مواقع به جای اباتمنت از چسب به عنوان واسطه پایه و روکش ایمپلنت استفاده می شود.

روکش ایمپلنت

آخرین بخش ایمپلنت که تأثیر زیادی در زیبایی دندان ها دارد روکش ایمپلنت است. روکش ایمپلنت از جنس سرامیکی و یا کامپوزیتی است که ظاهری شبیه به تاج دندان دارد و عملیات خوردن و جویدن غذا توسط آن انجام می شود. زمانی که از ایمپلنت برای ترمیم دندان استفاده می شود تنها بخشی از آن که قابل رویت خواهد بود، روکش ایمپلنت است که می  توان از آن با رنگ دندان های طبیعی خود افراد استفاده کرد تا ظاهر طبیعی تری در چهره ایجاد شود.

مراحل کاشت ایمپلنت

برای ترمیم دندان با ایمپلنت و استفاده از این روش باید مراحل مختلفی طی شود. در واقع برای جایگذاری ایمپلنت در دهان افراد لازم است که ابتدا دندان های طبیعی و آسیب دیده متقاضی از دهان او خارج شود و شرایط برای نصب ایمپلنت محیا شود.

سپس پزشک پایه ایمپلنت را در داخل استخوان فک قرار می دهد و عملیات جراحی نصب پایه را برای متقاضی انجام می دهد. پس از آن بیمار باید مدت زمانی دوره نقاهت را سپری کند تا پایه ایمپلنت به ثبات و استحکام داخل فک برسد و شرایط برای نصب روکش محیا شود. با گذشت دوره نقاهت پزشک می تواند روکش ایمپلنت را در دهان متقاضی قرار دهد و عملیات ترمیم دندان به روش ایمپلنت را پایان بخشد.

لازم به توضیح است که برای ترمیم دندان به روش ایمپلنت و نصب آن در دهان می توان عملیات جراحی را به صورت سنتی و یا مدرن انجام داد که شرایط هر یک از این روش ها بسیار متفاوت است.

ایمپلنت دندان
ایمپلنت دندان

بهترین برندهای ایمپلنت

ایمپلنت توسط کشورهای مختلفی در سراسر جهان تولید می شود که شرایط آنها متفاوت است و همین موضوع باعث می شود تا کیفیت ایمپلنت تولید شده توسط هر کشور متفاوت باشد. بهترین کشورهای سازنده ایمپلنت در جهان به ترتیب کشور آمریکا، سوئیس، آلمان، ایتالیا، فرانسه، انگلیس و … هستند که جایگاه مهمی در این زمینه را به خود اختصاص می دهند. این کشور ها ایمپلنت را با برندهای گوناگونی تولید و راهی بازار جهانی می کنند که از این رو مهمترین انواع برندهای ایمپلنت متعلق به این کشور ها را میتوان از قبیل زیر ذکر کرد:

بهترین برندهای ایمپلنت دندان آمریکایی

 • ایمپلنت زیمر zimmer آمریکایی
 • ایمپلنت تری آی 3i آمریکایی
 • ایملپنت آستراتک آمریکایی
 • ایمپلنت اینترالاک intralock آمریکایی
 • ایمپلنت bicon آمریکایی

بهترین برندهای ایمپلنت دندان سوئدی

 • ایمپلنت نابل بایوکر nobel biocare سوئدی
 • ایمپلنت آسترا

بهترین برندهای ایمپلنت دندان آلمانی

 • ایمپلنت بگو bego آلمانی
 • ایمپلنت آی سی ایکس icx
 • ایمپلنت جنرال general
 • ایمپلنت آرگون argon
 • ایمپلنت ایکس آی وی xive
 • ایمپلنت آلفا alphatech
 • ایمپلنت ان دی آی ndi
 • و…

بهترین برندهای ایمپلنت دندان سوئیسی

 • ایمپلنت اشترامن Straumann سوئیسی
 • ایمپلنت sic
 • ایمپلنت spi
 • ایمپلنت tri
 • و…

بهترین برندهای ایمپلنت دندان فرانسوی

 • ایمپلنت idi
 • ایمپلنت tbr
 • ایمپلنت tekka
 • ایمپلنت axiom
 • ایمپلنت زیرکونیوم
 • و…

بهترین برندهای ایمپلنت دندان ایتالیایی

 • ایمپلنت سوییدن اند مارتینا MARTINA & SWEDEN
 • ایمپلنت SRL ITALIA LEADER
 • ایمپلنت GEASS
 • CARE JDENTAL
 • و…

بهترین برندهای ایمپلنت دندان کره ای

 • ایمپلنت دیو dio
 • ایمپلنت دنتیوم dentium
 • ایمپلنت ufit
 • ایمپلنت دنتیس dentis
 • ایمپلنت اس ان یو snu
 • ایمپلنت انی وان anyone
 • و…

هزینه ایمپلنت دندان

یکی از مهمترین مسائلی که متقاضیان ایمپلنت با آن رو به رو هستند هزینه کاشت ایمپلنت دندان است. ایمپلنت در واقع در گروه گران قیمت ترین روش های ترمیم دندان قرار می گیرد. اما بازه قیمت آن بر اساس عوامل و مسائلی متفاوت خواهد بود. به همین دلیل کسانی که می خواهند از هزینه دقیق این روش در خصوص ترمیم دندان های خود مطلع شوند باید ابتدا به پزشک مراجعه کنند تا وضعیت آنها تحت بررسی قرار گیرد و سپس قیمت ترمیم دندان با روش ایمپلنت از سوی پزشک برای آنها تعیین شود.

عوامل موثر بر هزینه یا قیمت ایمپلنت دندان

مهمترین عوامل و فاکتورهای مؤثر در قیمت و هزینه کاشت ایمپلنت دندان را میتوان مواردی از قبیل زیر در نظر گرفت:

متخصص ایمپلنت

یکی از مهمترین عوامل مؤثر در قیمت ایمپلنت دندان، متخصص ایمپلنت است زیرا دستمزد پزشک که متأثر از تخصص و میزان مهارت او است در هزینه تأثیر گذار است. از این رو پزشکانی که عملیات ترمیم دندان متقاضیان با روش ایمپلنت را انجام می دهند دستمزد متفاوتی دارند.

کلینیک دندانپزشکی انتخاب شده در این زمینه

کلینیک های دندانپزشکی بر حسب تجهیزات، کیفیت ارائه خدمات و میزان شهرت و اعتبار در شهر از تعرفه های متفاوتی برخوردار هستند که باید در بررسی قیمت ایمپلنت به آنها توجه کرد. توصیه می کنیم که عملیات ترمیم دندان با روش ایمپلنت را در بهترین کلینیک های دندانپزشکی انجام دهید تا نتیجه خوبی دریافت کنید.

روش جراحی ایمپلنت

برای ترمیم دندان به روش ایمپلنت از تجهیزات و روش های مختلفی در خصوص جراحی استفاده می شود که در بخش های فوق تا حدودی به آن اشاره کردیم. در صورتی که ترمیم دندان با ایمپلنت به صورت ایمپلنت دیجیتالی انجام شود هزینه آن بسیار بیشتر از جراحی سنتی خواهد بود اما در عوض نتیجه آن بسیار مناسب تر می باشد.

نوع اتصال روکش و پایه ایمپلنت

روش اتصال روکش بر روی پایه ایمپلنت نیز از عوامل مؤثر در هزینه ایمپلنت دندان است. در صورتی که اتصال روکش و پایه به صورت چسبی انجام شود هزینه آن کمتر از روش اباتمنت خواهد بود.

برند ایمپلنت

همان طور که اشاره کردیم ایمپلنت با برندهای مختلفی در جهان وجود دارد که هر برند از قیمت و شرایط مخصوص به خود برخوردار است. در حال حاضر گران قیمت ترین برندهای ایمپلنت به کشور آمریکا اختصاص دارد و پس از آن ایمپلنت های اروپایی به عنوان گران قیمت ترین ایمپلنت ها شناخته می شوند. در صورتی که قصد استفاده از ایمپلنت ارزان قیمت را داشته باشید نیز باید از برندهای ایرانی، کره ای و یا چینی ایملپنت استفاده کنید.

تعداد دندان هایی که باید ترمیم شوند

تعداد دندان هایی که نیاز به ترمیم دارند نیز در هزینه ایمپلنت مؤثر هستند. مسلماً هر چه تعداد دندان هایی که هر متقاضی قصد ترمیم آنها را دارد بیشتر شود، هزینه ترمیم دندان نیز افزایش می یابد. بنابراین اگر بخواهید دندان های فک بالا و یا هر دو فک را به این روش ترمیم کنید باید هزینه قابل توجهی بپردازید.

آیا بیمه تکمیلی هزینه ایمپلنت دندان را پرداخت می کند؟

تا چند سال گذشته بیمه های تکمیلی خدمات دندانپزشکی را شامل نمی شدند و هزینه آنها را به بیمار پرداخت نمی کردند. اما خوشبختانه اخیراً این امکان به وجود آمده است که مردم بتوانند با استفاده از برخی انواع بیمه تکمیلی از خدمات دندانپزشکی نظیر ایمپلنت استفاده کنند و از هزینه های خود به این شکل بکاهند. اما توجه داشته باشید که این موضوع به نوع بیمه تکمیلی شما عزیزان که تحت پوشش آن هستید وابسته است و برای اطمینان یافتن از این موضوع باید در این خصوص پرس و جو کنید.

لازم به توضیح است که بیمه تکمیلی در این زمینه سقف پرداخت مشخصی دارد و تا سقف مشخص شده هزینه های ایمپلنت را می پردازد که سقف پرداختی نیز در بیمه های مختلف یکسان نیست.

طول عمر ایمپلنت دندان

طول عمر کاشت دندان به روش ایمپلنت برای کسانی که از این روش استفاده می کنند یکسان نیست؛ زیرا فاکتورهای مختلفی بر روی میزان طول عمر و ماندگاری ایمپلنت مؤثر واقع می شوند. به صورت کلی اگر به خوبی از ایمپلنت مراقبت و نگهداری شود طول عمر آن افزایش می یابد و در صورتی که افراد پس از ترمیم دندان به خوبی از آن مراقبت نکنند طول عمر ایمپلنت کاسته می شود.

از سوی دیگر برند ایمپلنت و کشور سازنده آن نیز در طول عمر ایمپلنت مؤثر واقع می شود و کسانی که از برندهای با کیفیت و مرغوب استفاده می کنند تا مدت زمان بیشتری قادر به استفاده از ایمپلنت هستند.

مورد دیگری که می توان آن را در طول عمر کاشت دندان به روش ایمپلنت مؤثر در نظر گرفت، رعایت بهداشت دهان و دندان است. هر چه قدر که افراد به میزان بیشتری بهداشت دهان و دندان خود را پس از ایمپلنت رعایت کنند طول عمر ایمپلنت نیز افزایش می یابد.

به صورت کلی ایمپلنت از با دوام ترین روش های ترمیم دندان شناخته می شود که با رعایت مسائل ذکر شده در فوق می توان حتی تا پایان عمر نیز از آن بهره برد. لازم به توضیح است که بعد از ترمیم دندان با ایمپلنت باید از عادت های مخرب مانند دندان قروچه نیز پرهیز شود. کسانی که عادت دارند مرتباً و به اختیار خود دندان قروچه می کنند باید حتماً این عادت را ترک کنند زیرا در این شرایط روکش های ایمپلنت دندان آنها آسیب می بیند.

ایمپلنت دندان چه قدر طول میکشد؟

ترمیم دندان به روش ایمپلنت می تواند به عنوان یک روش زمان بر در نظر گرفته شود. زیرا زمانی که پایه ایمپلنت در داخل استخوان فک قرار می گیرد باید مدت زمانی در حدود 3 الی 6 ماه بگذرد تا دندانپزشک متخصص قادر به نصب روکش ایمپلنت بر روی پایه باشد. به همین دلیل متقاضیان باید به این موضوع توجه کنند و صبر و بردباری کافی داشته باشند.

البته در بسیاری از مواقع بیماران می توانند از ایمپلنت فوری نیز استفاده کنند؛ در ایمپلنت فوری پزشک از روکش موقت استفاده می کند و آن را بلافاصله پس از نصب پایه در فک بر روی پایه قرار می دهد و به این شکل افراد نیازی ندارند که به مدت 3 الی 6 ماه بردباری کنند.

باید در این میان اشاره داشته باشیم که مراحل جراحی و نصب پایه ایمپلنت در داخل فک نیز بسیار کوتاه مدت است و به صرف مدت زمانی در حدود یک 15 الی 20 دقیقه برای هر دندان زمان نیاز دارد.

ایمپلنت دندان
ایمپلنت دندان

مزایا و معایب ایمپلنت

مزایا و معایب کاشت دندان به روش ایمپلنت از جمله موارد مهمی است که باید به آن اشاره داشته باشیم. به صورت کلی مزایای ایمپلنت دندان بسیار بیشتر از معایب آن است که در قسمت زیر به آنها اشاره خواهیم کرد:

مزایا

ایجاد جلوه بسیار طبیعی در دهان

ایمپلنت دندان موجب ایجاد جلوه بسیار طبیعی در دهان می شود و به افزایش زیبایی چهره کمک می کند. زیرا روکش های ایمپلنت کاملاً مشابه با دندان های طبیعی ساخته می شوند و این از رنگ بندی متفاوت برخوردار هستند تا افراد بر حسب رنگ دندان های طبیعی خود آنها را انتخاب کنند و جلوه طبیعی در چهره خود به وجود آورند.

عدم بروز مشکل در خوردن و جویدن غذا

ایمپلنت یک روش بسیار مناسب برای ترمیم دندان است که از ثبات و استحکام کافی در دهان برخوردار است. به همین دلیل زمانی که اشخاص می خواهند به خوردن غذا بپردازند هیچ گونه مشکلی برای آنها ایجاد نمی شود و کاملاً مانند دندان های طبیعی خود می توانند با آنها غذا بخورند.

عدم بروز مشکل در صحبت کردن

یکی از شایع ترین مشکلاتی که افراد در استفاده از دندان مصنوعی دارند بروز مشکل در هنگام صحبت کردن است؛ این در حالی است که ایمپلنت دندان به دلیل ثابت بودن در فک هنگام صحبت کردن هیچ مشکلی را به وجود نمی آورد و در دهان لق نمی خورد. بنابراین از اعتماد به نفس افراد در هنگام صحبت کردن کاسته نمی شود.

عدم ایجاد مزاحمت در دهان

ایمپلنت نه تنها در هنگام صحبت کردن و غذا خوردن مزاحمتی ایجاد نمی کند بلکه در مواقع دیگر نیز هیچ مزاحمتی برای افراد ندارد و باعث آزار آنها نمی شود. به همین دلیل استفاده از این روش در میان مردم بسیار رایج و محبوب شده است.

امکان استفاده از این روش برای همه افراد

استفاده از ایمپلنت با هیچ گونه محدودیت سنی و جنسی همراه نیست و بانوان و آقایان در هر رده سنی می توانند در صورت نیاز از این روش استفاده کنند و از مزیت های آن بهره مند گردند. شرایط ایمپلنت به گونه ای است که حتی افراد در سنین کم به دلیل کج بودن و یا نازیبا بودن دندان ها از آن استفاده می کنند.

امکان ترمیم یک الی همه دندان ها

ایمپلنت به عنوان روشی شناخته می شود که امکان استفاده از آن برای ترمیم یک یا همه دندان ها وجود دارد و متقاضیان هر تعداد دندان خراب و یا آسیب دیده که داشته باشند را می توانند با این روش ترمیم کنند. در حالی که برخی از سایر روش های ترمیم دندان با محدودیت در ین راستا مواجه هستند.

برخوردار بودن از سازگاری بسیار بالا با بدن انسان

اجزای تشکیل دهنده ایمپلنت و پایه تیتانیومی آن با سازگاری بسیار بالایی با بدن انسان همراه هستند و هیچ گونه عارضه ای برای بدن به وجود نمی آورند. این موضوع بسیار حائز اهمیت است و موجب جلب رضایت متقاضیان و پزشکان شده است.

برخوردار بودن از طول عمر و دوام کافی

ایمپلنت یک روش بسیار با دوام و ماندگار برای ترمیم دندان است که میزان ماندگاری آن از روش های دیگر بسیار بالاتر است. کسانی که از این روش استفاده می کنند از این امکان برخوردار هستند که تا پایان عمر خود از مزیت های این روش بهره مند گردند.

معایب

هزینه بر بودن ایمپلنت برای هر واحد دندانی

ایمپلنت دندان به دلیل مزیت هایی که به همراه دارد در گروه روش های پر هزینه ترمیم دندان  قرار می گیرد که برای استفاده از آن باید هزینه قابل توجهی پرداخت شود. به همین دلیل ممکن است که همه افراد و اقشار جامعه از عهده پرداخت هزینه آن بر نیایند.

نیاز به استحکام کافی در استخوان فک

یکی از معایب ایمپلنت آن است که برای استفاده از این روش به استحکام کافی در فک نیاز است و کسانی که از تراکم استخوانی کافی در فک خود برخوردار نباشند قادر به استفاده از این روش نیستند.

امکان بروز عفونت در لثه

همان گونه که اگر از دندان های طبیعی مراقبت نشود احتمال بروز عفونت در دهان وجود دارد، در صورتی که از ایمپلنت استفاده شود و مراقبت های بعد از آن به خوبی رعایت نشود نیز امکان بروز عفونت در لثه وجود دارد و این موضوع به عنوان یکی از معایب ایمپلنت دندان شناخته می شود.

سوالات متداول

ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

استفاده از ایمپلنت دندان برای متقاضیان با محدودیت های جزئی همراه است که این محدودیت ها موجب می شوند تا این روش ترمیم دندان برای عده خاصی مناسب باشد. به همین دلیل مهمترین کاندیدا برای استفاده از ایمپلنت دندان را میتوان اشخاصی به شرح زیر در نظر گرفت:

 • افرادی که همه دندان های خود را از دست داده باشند
 • کسانی که یک یا چند دندان از دست داده باشند
 • افرادی که از استحکام کافی در فک برخوردار باشند
 • کسانی که از عهده هزینه این روش بر می آیند
 • کسانی که پزشک استفاده از ایمپلنت را به آنها تجویز کرده است
 • افرادی که به دنبال افزایش زیبایی طرح لبخند خود هستند
 • کسانی که دندان های نا مرتب و کج داشته باشند
 • کسانی که از شکل ظاهری دندان های خود ناراضی هستند
 • و…

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان چیست؟

تمامی افرادی که از ایمپلنت برای ترمیم دندان های خود استفاده می کنند باید مراقبت های بعد از آن را رعایت نمایند. مهمترین مراقبت هایی که در این خصوص باید رعایت شود از قبیل زیر هستند:

 • پرهیز از استعمال سیگار و دخانیات
 • پرهیز از مصرف مشروبات الکلی
 • پرهیز از شکستن خوراکی های سخت با دندان
 • رعایت بهداشت دهان و دندان
 • استفاده مرتب از مسواک و دهان شویه
 • پرهیز از مصرف بیش از حد خوراکی های رنگی
 • جلوگیری از ضربه وارد شدن به دندان ها
 • و…

چرا مصرف سیگار بعد از ایمپلنت دندان مناسب نیست؟

سیگار و سایر انواع دخانیات به صورت کلی برای بدن مضر هستند و هیچ فایده ای ندارند. از سوی دیگر کسانی که از ایمپلنت برای ترمیم دندان های خود استفاده می کنند اگر پس از آن به مصرف مرتب سیگار و دخانیات بپردازند با تغییر رنگ در روکش ایمپلنت مواجه می شوند و به این شکل ایمپلنت دندان زیبایی خود را از دست می دهد. بنابراین برای آنکه مانع از زرد شدن روکش ایمپلنت شد باید از مصرف سیگار و دخانیات اجتناب کرد تا زیبایی روکش های دندان حفظ شود.

آیا ایمپلنت دندان عوارض دارد؟ عوارض ایمپلنت دندان چیست؟

برای عده زیادی از متقاضیان ایمپلنت این پرسش ایجاد می شود که به کار بردن ایمپلنت در خصوص ترمیم دندان با عوارض همراه است و یا خیر. در این خصوص باید خدمت شما عزیزان بگوییم که ترمیم دندان با این روش هیچ گونه عارضه ای به همراه ندارد مگر آنکه به این منظور از پزشکان کم تجربه و ناوارد کمک دریافت کنید و یا بهداشت دهان و دندان و مراقبت های بعد از ایمپلنت را رعایت نکنید. در چنین شرایطی احتمال بروز عوارض ایمپلنت دندان از قبیل زیر برای شما عزیزان وجود خواهد داشت:

 • بروز عفونت در دهان و لثه
 • احتمال شکستن اجزای ایمپلنت
 • ملتهب و متورم شدن محل قرار گیری پایه ایمپلنت
 • وارد شدن پایه ایمپلنت به حفره های سینوسی
 • و…

ایمپلنت دیجیتالی چگونه است؟

یکی از رایج ترین و بهترین روش هایی که برای ایمپلنت استفاده می شود به ایمپلنت دیجیتال و یا سه بعدی شهرت دارد. در این روش از جدیدترین تجهیزات و تکنولوژی های روز دنیا برای ترمیم دندان با ایمپلنت استفاده می شود.

به کار بردن این تجهیزات موجب می شود تا جراحت هایی که در لثه برای قرار گرفتن پایه ایمپلنت صورت می گیرد به حداقل برسد. از سوی دیگر دوره نقاهت بیماران بعد از ایمپلنت دیجیتال بسیار کوتاه مدت تر است و هیچ نیازی به بخیه زدن لثه آنها وجود نخواهد داشت. علاوه بر آن باید اشاره کنیم که در این شرایط لثه به صورت سراسری برش زده نمی شود و میزان درد و خونریزی به حداقل می رسد.

در ایمپلنت دیجیتالی عکس های دیجیتال از لثه و وضعیت دندان ها گرفته می شود که به همین دلیل مطابق با این عکس ها عملیات ساخت روکش ایمپلنت انجام می شود. به همین دلیل روکش های ساخته شده کاملاً مشابه به دندان های طبیعی خواهند بود و پس از ترمیم دندان با این روش زیبایی دندان ها و چهره افراد به میزان زیادی حفظ می شود.

آیا ایمپلنت کره ای برای ترمیم دندان مناسب است؟

با توجه به آنکه ایمپلنت های آمریکایی و اروپایی در ایران قیمت بسیار بالایی دارند اغلب مردم ترجیح می دهند که از ایمپلنت های ارزان قیمت تر مانند ایمپلنت کره ای برای ترمیم دندان خود استفاده کنند.

در این رابطه باید بگوییم که خوشبختانه ایمپلنت های کره ای با وجود آنکه قیمت بسیار مناسب تری در مقایسه با ایمپلنت های اروپایی و آمریکایی دارند اما گزینه بسیار مناسبی برای ترمیم دندان هستند که علاوه بر مقرون به صرفه بودن از دوام، ماندگاری و زیبایی نیز برخوردارند و ایرانیان عزیز می توانند به راحتی با مشورت پزشک از برندهای کره ای استفاده نمایند. برای اطمینان خاطر از مناسب بودن ایمپلنت کره ای بهتر است که عکس ایمپلنت دندان قبل و بعد را در قسمت های مشخص شده مشاهده کنید تا شاهد کیفیت برند های کره ای ایمپلنت باشید.

ایمپلنت کره ای بهتر است یا ایرانی؟

ایران نیز در گروه کشورهای تولید کننده ایمپلنت قرار دارد و در بین کشورهای آسیایی تولید کننده ایمپلنت قرار می گیرد. زمانی که به مقایسه ایمپلنت های کره ای و ایرانی پرداخته می شود ایمپلنت های کره ای گزینه مناسب تری در مقایسه با ایمپلنت های ایرانی به حساب می آیند. به همین دلیل اگر در انتخاب ایمپلنت با برند ایرانی و کره ای تردید دارید ما برندهای کره ای را به شما بیشتر توصیه می کنیم.

اهمیت انتخاب بهترین پزشک برای ایمپلنت چیست؟

یکی از سؤالات متداول که در خصوص ایمپلنت از سوی متقاضیان پرسیده می شود، اهمیت انتخاب بهترین پزشک است. در این باره باید بگوییم که پزشکان و متخصصانی که عملیات ترمیم دندان با ایمپلنت را برای متقاضیان انجام می دهند به میزان زیادی در نتیجه حاصل از ایمپلنت مؤثر هستند.

هر چه قدر که این پزشکان مهارت بیشتری در این زمینه داشته باشند نتیجه حاصل از ایمپلنت بهتر خواهد بود و از عوارض احتمالی ایمپلنت دندان کاسته خواهد شد. به همین دلیل باید حتماً به این موضوع توجه کنید و عملیات ترمیم دندان را نزد بهترین متخصصین انجام دهید.

آیا ایمپلنت برای افراد مسن مناسب است؟

افرادی که سنین خیلی بالایی دارند و در سنین کهن سالی قرار می گیرند معمولاً از روش دندان مصنوعی و پروتز های دندانی برای ترمیم دندان استفاده می کنند. اما از زمانی که روش ایمپلنت روی کار آمده است، استقبال از این روش در میان افراد سن بالا نیز افزایش یافته است.

در این رابطه باید اشاره کنیم که افراد با سنین بالا در صورتی که از تراکم استخوانی و استحکام کافی در فک خود برخوردار باشند قادر به استفاده از ایمپلنت برای ترمیم دندان هستند و می توانند با مشورت پزشک این روش را به جای دندان مصنوعی و پروتز های دندانی به کار ببرند.

رابطه میان ایمپلنت دندان و شغل افراد چیست؟

یکی از مسائلی که در خصوص ایمپلنت دندان باید به آن توجه شود شغل افراد است. کسانی که می خواهند از این روش برای ترمیم دندان های خود استفاده کنند باید حتماً به شغل و فعالیت های خود توجه داشته باشند.

زیرا ایمپلنت همچون دندان های طبیعی به مراقبت نیاز دارد و برخی از مشاغل یا حرفه ها می تواند نتایج حاصل از آن را بر هم زند. به عنوان مثال: ورزشکارانی که به ورزش های رزمی می پردازند اگر از ایمپلنت استفاده کنند هر لحظه ممکن است که با بروز مشکل در ایمپلنت مواجه شوند و دندان های آنها دچار آسیب شود. در این شرایط هزینه ای که این عزیزان برای ایمپلنت صرف کرده اند به هدر خواهد رفت.

ایمپلنت بهتر است یا لمینت؟

یکی از روش های جدیدی که امروزه در کنار ایمپلنت به وفور مورد استفاده قرار می گیرد لمینت است. ایمپلنت و لمینت به میزان زیادی با هم مورد مقایسه قرار می گیرند و عده زیادی می خواهند بدانند که کدام یک از این روش ها گزینه مناسب تری است. در این رابطه باید بگوییم که ایمپلنت و لمینت هر کدام در جایگاه خود روش مناسبی هستند و کارایی قابل توجهی دارند.

لمینت معمولاً برای ترمیم آسیب های وارد شده به دندان طبیعی و پوشش دادن شکل ظاهری آنها مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر لمینت ایرادات ظاهری روکش دندان طبیعی را می پوشاند و همچون لایه ای بر روی آنها قرار می گیرد. در حالی که ایمپلنت نه تنها قادر به برطرف کردن ایرادات ظاهری دندان است بلکه ایرادات کلی و اصلی دندان ها که به ریشه آنها مربوط می شوند را نیز برطرف می کند و جایگزین کل دندان می شود.

 آیا ایمپلنت های اروپایی و آمریکایی در ایران وجود دارند؟

متقاضیان ایمپلنت های آمریکایی و اروپایی که تمایل دارند از با کیفیت ترین برندهای موجود در جهان استفاده کنند به راحتی می توانند این نوع ایمپلنت ها را در ایران تهیه کنند. بسیاری از برندهای ایمپلنت آمریکایی و اروپایی در ایران در دسترس هستند که البته قیمت آنها بر حسب تورم و نرخ دلار دچار تغییر می شود. بنابراین برای استفاده از آنها باید هزینه بیشتری پرداخت کرد. بسیاری از این برندهای اروپایی و آمریکایی توسط نمایندگی های مجاز در دسترس شما عزیزان قرار می گیرند و به صورت کاملاً رسمی و قانونی در کشور وجود دارند.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
تماس با ما
درخواست مشاوره
ارسال دیدگاه
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آنچه می‌خوانید! ...