ایمپلنت سوئیسی

ایمپلنت سوئیسی

آنچه می‌خوانید! ...

ایمپلنت سوئیسی از بهترین روش هایی محسوب می شود که امروزه برای ترمیم دندان ها و زیباسازی آنها به کار برده می شود. مزایای ایمپلنت موجب شده تا استقبال بسیار خوبی از آن به عمل آید؛ به گونه ای که نه تنها متقاضیان ترمیم دندان بلکه پزشکان نیز ایمپلنت را روشی بسیار مناسب در نظر گرفته اند.

قطعات و اجزای ایمپلنت در کشورهای مختلف جهان ساخته می شوند که شرایط تولید اجزای ایمپلنت توسط هر یک از این کشور ها متفاوت است. سوئیس از جمله فعالان در زمینه تولید ایمپلنت است که برندهای سوئیسی در سراسر جهان از اعتبار بسیار زیادی برخوردار هستند و یک گزینه مناسب برای ترمیم دندان محسوب می شوند.

متقاضیان ایرانی نیز میتوانند در صورت تمایل از ایمپلنت سوئیسی استفاده کنند؛ از این جهت در مجموعه ” پدیدار ” این مطلب را برای شما عزیزان آماده کرده ایم تا شناخت بهتری نسبت به ایمپلنت های ساخت سوئیس پیدا کنید. بدین منظور تا انتهای این مطلب همراه ما بمانید.

ایمپلنت سوئیسی

به تمامی برندهای ایمپلنت که در کشور سوئیس ساخته می شوند ایمپلنت سوئیسی می گویند. کشورهای مختلف جهان از نظر کیفیت ایمپلنت به گروه های مختلف تقسیم بندی می شوند که سوئیس در این رده بندی در گروه دوم قرار می گیرد و بعد از آمریکا از با کیفیت ترین ایمپلنت ها برخوردار است و با دیگر کشورهای اروپایی از این جهت رقابت می کند.

ویژگی های موجود در ایمپلنت موجب می شود که استفاده از آن برای ترمیم دندان بسیار مناسب باشد و کسانی که به دنبال ایمپلنت با کیفیت هستند میتوانند از این نوع ایمپلنت استفاده کنند و شرایط بسیار خوبی را تجربه نمایند.

انواع ایمپلنت سوئیسی

همانطور که در بخش های فوق اشاره کردیم ایمپلنت های سوئیسی با برندهای مختلفی راهی بازار جهانی می شوند که هر یک از برندهای ایمپلنت تولید شده در سوئیس از شرایط مخصوص به خود برخوردار هستند. برخی از مهمترین و معروف ترین برندهای ایمپلنت ساخت سوئیس از قبیل زیر شناخته می شوند:

ایمپلنت اس پی ای (spi)

ایمپلنت اس پی ای که به آن SPI نیز گفته می شود از جدیدترین انواع ایمپلنت سوئیس است که بر اساس آخرین تکنولوژی ها ساخته شده است. این نوع ایمپلنت از شرایط بسیار خوبی برخوردار است زیرا مدت زمان جوش خوردن آن با فک بسیار کمتر از سایر انواع ایمپلنت است؛

از سوی دیگر ایمپلنت SPI از تأییدیه های FDA و CE و IMED برخوردار است که توسط نمایندگی آن در ایران به نام ” بن تاژ پارس ” میتوانید آن را تهیه کنید و مورد استفاده قرار دهید.

ایمپلنت ایده (ihdeh)

از دیگر انواع برندهای ایمپلنت سوئیسی باید به برند ایده، دکتر ایده و یا DR.IHDEH اشاره داشته باشیم. این برند از سال 1962 در سوئیس تولید شده است که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. برند ایده در ابتدا به کشور آلمان اختصاص داشت و در آلمان تولید می شد اما بعد ها امتیازات آن به سوئیس منتقل شد و در حال حاضر مردم کشور های پیشرفته جهان از ایمپلنت ایده برای ترمیم دندان های خود استفاده می کنند.

ایمپلنت اشترومن (strauman)

دلیل انتخاب ایمپلنت اشترومن چیست؟ قبل از پاسخ به این سوال باید گفت که یکی از معروف ترین انواع ایمپلنت سوئیس را میتوان برند اشترومن معرفی کرد که بسیار معروف و با کیفیت است. ایمپلنت اشترومن در بیش از صد کشور جهان مورد استفاده قرار می گیرد و با همکاری متخصص ترین افراد در زمینه ایمپلنت تولید می شود.

شرکت اشترومن در سال 1954 در سوئیس تأسیس شد و سپس یک تیم بین المللی قوی در آن استخدام شد تا عملیات طراحی و تولید اجزا و قطعات ایمپلنت توسط آنها انجام شود.

این موضوع موجب شد تا ایمپلن اشترومن از طراحی متفاوتی برخوردار باشد و استحکام آن بسیار بالا باشد.

ایمپلنت بیودنت (biodent)

ایمپلنت بایودنت که تحت عنوان بایودنتا نیز شناخته می شود از دیگر برندهای ایمپلنت است که از سال 1984 در سوئیس تولید آن انجام می شود و از معتبرترین برندها در سراسر جهان شناخته می شود.

طراحی این نوع ایمپلنت به گونه ای انجام شده است که سرعت جوش خوردن اجزای آن با استخوان فک بالا است و فرآیند ترمیم دندان توسط آن با سرعت بیشتری انجام می شود. از سوی دیگر میزان ماندگاری و دوام ایمپلنت بایودنتا نیز بسیار بالا است.

ایمپلنت tri

ایمپلنت تی آر آی نیز از دیگر برندهایی است که به کشور سوئیس اختصاص دارد و تولید آن از سال 2011 آغاز شده است. در حال حاضر این نوع ایمپلنت در بیش از 50 کشور جهان مورد استفاده قرار می گیرد و در ایران نیز توسط نمایندگی رسمی و قانونی آن عرضه می شود.

بنابراین کسانی که قصد استفاده از این نوع ایمپلنت را دارند میتوانند از طریق نمایندگی آن به نام ” پورا طب ” این ایمپلنت را تهیه کنند.

لازم به توضیح است که ایمپلنت TRI توسط تأییدیه های مهم FDA و CE مورد تأیید قرار نگرفته است که این موضوع نشان می دهد کیفیت ایمپلنت تی آر آی در مقایسه با انواع دیگر برندهای سوئیسی کمتر است.

ایمپلنت iti

اگر به دنبال بهترین برندهای ایمپلنت باشید، برند ITI نیز گزینه بسیار مناسبی برای شما خواهد بود. به عبارت دیگر ایمپلنت آی تی آی سوئیس از ویژگی های منحصری برخوردار است که این موارد موجب متمایز شدن برند آی تی آی با دیگر برندهای ایمپلنت شده اند.

ایمپلنت آی تی آی تحت حرارت  و شرایط خاصی تولید شده است که از این رو از میزان دوام و استحکام بسیار بالایی برخوردار است. از آنجایی که ایمپلنت ITI قادر به جذب پروتئین است به سرعت بالایی با بدن انسان سازگار می شود و به استخوان فک جوش می خورد. در نتیجه بیماران میتوانند با استفاده از این برند سرعت درمان و ترمیم دندان های خود را کاهش دهند و پس از ترمیم دندان شرایط بسیار خوب و مناسبی داشته باشند.

روکش ایمپلنت سوئیسی

روکش ایمپلنت یکی از اصلی ترین بخش های تشکیل دهنده آن است که پس از قرار گرفتن پایه ایمپلنت در دهان بر روی آن قرار داده می شود. روکش ایمپلنت در واقع حکم تاج دندان طبیعی را دارد و از ظاهری کاملاً مشابه به آن برخوردار است که با قالب گیری از دندان های بیمار عملیات ساخت آن انجام می شود تا روکش کاملاً به دندان های بیمار شبیه باشد و شرایط خوبی را در دهان ایجاد کند.

خوشبختانه روکش ایمپلنت در سراسر جهان از جایگاه خوبی برخوردار است و بسیار مورد توجه بیماران و پزشکان قرار گرفته است؛ به همین دلیل در گروه ایمپلنت های گران قیمت محسوب می شود که برای استفاده از آن باید هزینه زیادی پرداخت شود.

ایمپلنت سوئیسی
ایمپلنت سوئیسی

طول عمر ایمپلنت سوئیسی

طول عمر ایمپلنت موضوع بسیار مهمی است که متقاضیان به آن توجه می کنند.

در این رابطه باید بگوییم که طول عمر ایمپلنت های ساخت سوئیس در برندهای مختلف آن یکسان نیست و هر یک از برندهای ذکر شده از طول عمر متفاوتی برخوردار هستند.

اما از سوی دیگر باید اشاره داشته باشیم که طول عمر و ماندگاری ایمپلنت سوئیس در مقایسه با ایمپلنت هایی که توسط کشورهای دیگر اروپایی و آسیایی ساخته می شوند بسیار بیشتر است و از با دوام ترین انواع ایمپلنت به حساب می آیند.

بر اساس گفته و باور محققان در این زمینه میتوان گفت که طول عمر ایمپلنت در برندهای مختلف آن حدود 20 سال است؛ اگر به خوبی از ایمپلنت مراقبت شود و برندهای معتبر ایمپلنت سوئیس در این راستا انتخاب شوند می توان باعث افزایش طول عمر آن شود و حتی تا پایان عمر از ایمپلنت های ساخت سوئیس استفاده کرد.

مزایا و معایب ایمپلنت سوئیسی

ایمپلنت هایی که توسط سوئیس ساخته می شوند در برگیرنده مزایا و معایبی هستند که مهمترین مزایا و معایب آنها را میتوان از قبیل زیر شرح داد:

برخوردار بودن از دوام و ماندگاری بسیار بالا

مهمترین حسن و مزیت ایمپلنت  میزان دوام و ماندگاری آن است که موجب جلب توجه مردم در سراسر دنیا می شود. بدون شک زمانی که افراد برای ایمپلمنت هزینه می کنند انتظار دارند که ایمپلنت برای آنها به میزان کافی عمر و دوام داشته باشد و خوشبختانه ایمپلنت ها این نیاز متقاضیان را تأمین می کنند.

امکان افزایش زیبایی دندان ها

ایمپلنت های سوئیسی در افزایش زیبایی دندان ها بسیار مؤثر هستند؛ زیرا این نوع ایمپلنت ها ظاهری مشابه به دندان های طبیعی دارند که ایرادات و نواقص دندانی توسط آنها برطرف می شود. از سوی دیگر رنگ ایمپلنت ها بسیار مناسب است و استفاده از آنها از همه زوایا موجب افزایش زیبایی دندان ها می شود.

امکان اصلاح طرح لبخند

از آنجایی که ایمپلنت های سوئیسی در زیبایی دندان بسیار مؤثر هستند معمولاً از آنها برای اصلاح طرح لبخند و برطرف کردن نواقص دندان های جلو بهره گرفته می شود. با این وجود به کمک ایمپلنت ساخت سوئیس میتوان دندان های کج، شکسته و نامناسب را ترمیم نمود.

برخوردار بودن از سازگاری بالا با بدن انسان

در بخش های فوقانی اشاره کردیم که برخی از انواع برندهای ایمپلنت ساخت سوئیس از سازگاری بسیار بالا با بدن انسان برخوردار هستند و شرایط بسیار مناسبی در فک به وجود می اورند. البته لازم به ذکر است که همه انواع ایمپلنت به دلیل آنکه از فلز تیتانیوم ساخته می شوند از سازگاری مناسب با استخوان فک برخوردار هستند ولی به کار بردن تکنولوژی های جدید در ساخت آنها موجب افزایش سازگاری آنها با بدن می شود.

به هر حال این موضوع از مهمترین مزایای ایمپلنت های سوئیس محسوب می شود که نمی توان از توجه به آن غافل شد.

امکان ترمیم یک الی همه دندان های فک

از ایمپلنت های سوئیس میتوان برای ترمیم یک الی همه دندان های فک استفاده کرد و هیچ محدودیتی در استفاده از آن وجود ندارد. در نتیجه متقاضیان میتوانند از آن برای ترمیم یک یا همه دندان های فک بالا و پایین خود استفاده کنند و موجب افزایش سلامتی و زیبایی خود شوند.

برخوردار بودن از قیمت بالا

تنها عیب و ایراد ایمپلنت سوئیسی برخلاف ایمپلنت آلمانی این است که قیمت آن بالا است و متقاضیان برای استفاده از آن در خصوص هر یک واحد دندانی باید هزینه زیادی بپردازند. این موضوع باعث می شود تا امکان استفاده از این نوع ایمپلنت برای همه متقاضیان امکان پذیر نباشد و فقط کسانی که از نظر مالی در شرایط خوبی قرار گرفته اند قادر به بهره بردن از ایمپلنت باشند.

قیمت ایمپلنت سوئیسی

قیمت ایمپلنت بالا است و این نوع ایمپلنت در گروه انواع ایمپلنت های گران دنیا قرار می گیرد. بنابراین برای استفاده از آن باید هزینه زیادی در نظر بگیرید. اما توجه داشته باشید که مواردی بر روی قیمت این نوع ایمپلنت مؤثر هستند و میتوانند موجب افزایش یا کاهش هزینه ایمپلنت ساخت سوئیس شوند. برخی از مهمترین مسائل مؤثر در قیمت ایمپلنت سوئیس از قبیل زیر شناخته می شوند:

برند ایمپلنت

در بخش های فوقانی این مطلب اشاره کردیم که برندهای مختلف ایمپلنت ساخت سوئیس شرایط یکسانی ندارند و کیفیت آنها با هم متفاوت است. در نتیجه قیمت هر یک از این برندها نیز متفاوت خواهد بود و برخی از آنها گران قیمت تر از سایر برندها هستند.

ویژگی های ایمپلنت

ویژگی های ایمپلنت را نیز میتوان در قیمت آنها مؤثر در نظر گرفت. به عنوان مثال: ایمپلنت هایی که از تأییدیه FDA، IMED و CE برخوردار هستند در مقایسه با آن دسته از ایمپلنت های سوئیسی که این نوع تأییدیه های بین المللی را ندارند گران قیمت تر خواهند بود.

تکنولوژی به کار رفته در ساخت ایمپلنت

در ساخت ایمپلنت از تکنولوژی های مختلفی استفاده می شود که هر چه قدر تکنولوژی های به کار رفته در طراحی و ساخت قطعات ایمپلنت جدیدتر و مناسب تر باشد قیمت آن نیز افزایش می یابد.

تعداد دندان هایی که باید ترمیم شوند

متقاضیان قصد ترمیم تعداد مختلفی از دندان های خود را با ایمپلنت سوئیسی دارند. از سوی دیگر هزینه ایمپلنت بر اساس هر یک واحد دندانی محاسبه می شود. در نتیجه هر چه تعداد دندان هایی که نیاز به ترمیم با استفاده از ایمپلنتهای سوئیسی را دارند افزایش یابد هزینه ترمیم دندان نیز بالاتر می رود.

دندانپزشک معالج

دندانپزشک ها از دستمزد یکسانی برخوردار نیستند و معمولاً دندانپزشکانی که در دانشگاه های معتبر تر تحصیل کرده اند و یا مدرک تحصیلی بالاتری دارند از دستمزد بیشتری نیز برخوردار هستند. علاوه بر آن میزان شهرت و اعتبار دندانپزشکان نیز بر روی دستمزد آنها مؤثر است که همه این مسائل موجب می شوند تا دندانپزشک معالج بر روی هزینه ایمپلنت دخیل باشد.

سوالات متداول

مراقبت های بعد از ایمپلنت سوئیسی چیست؟

همه کسانی که از ایمپلنت یا سایر انواع ایمپلنت استفاده می کنند باید مراقبت های بعد از آن را رعایت کنند تا از طول عمر و دوام ایمپلنت کاسته نشود و بتوانند به میزان مورد نیاز از ایمپلنت و مزیت های آن بهره مند گردند. به همین دلیل مهمترین مراقبت های بعد از ایمپلنت که موجب افزایش دوام و ماندگاری آن می شود از قبیل زیر هستند:

 • پرهیز از استعمال سیگار و سایر دخانیات
 • پرهیز از شکستن خوراکی های سخت با دندان
 • پرهیز از عادات بد دندانی نظیر دندان قروچه
 • رعایت بهداشت دهان و دندان
 • استفاده مرتب از مسواک، دهان شویه و نخ دندان
 • پرهیز از مصرف خیلی زیاد خوراکی های رنگی همچون نوشابه
 • جلوگیری از ضربه وارد شدن به دندان
 • و…

ایمپلنت سوئیسی برای چه کسانی مناسب است؟

استفاده از ایمپلنت سوئیسی برای عموم افرادی که با مشکلات دندانی رو به رو هستند بلامانع خواهد بود. اما اصلی ترین و بهترین کاندیدای ایمپلنت سوئیسی از قبیل زیر شناخته می شوند:

 • کسانی که پزشک استفاده از ایمپلنت های سوئیسی را برای آنها تجویز کرده باشد
 • افرادی که به دنبال ایمپلنت با کیفیت و با دوام هستند
 • کسانی که می خواهند از ایمپلنت با طول عمر بالا استفاده کنند
 • افرادی که با هزینه ایمپلنت مشکلی ندارند
 • کسانی که در سنین جوانی قرار گرفته اند
 • افرادی که به استعمال دخانیات نمی پردازند
 • کسانی که به زیبایی دندان های خود اهمیت می دهند
 • افرادی که میتوانند مراقبت های بعد از ایمپلنت را رعایت کنند
 • و…

آیا هزینه ایمپلنت را میتوان با بیمه پرداخت کرد؟

همان طور که می دانید استفاده از بیمه درمانی از نوع تکمیلی میتواند در کاهش هزینه های درمان مؤثر باشد. به همین دلیل افراد زیادی در کشور ما تحت پوشش بیمه درمانی قرار دارند و از آن در امور مختلف پزشکی استفاده می کنند.

در سال های اخیر برخی از بیمه های تکمیلی هزینه مربوط به ایمپلنت را نیز تا سقف مشخصی به بیمار ارائه می دهند و این امکان را به وجود آورده اند تا بیماران و متقاضیان ایمپلنت بتوانند از بیمه تکمیلی خود در راستای کاهش هزینه های ایمپلنت استفاده نمایند.

در نتیجه کسانی که این نوع بیمه درمانی را در اختیار داشته باشند و تحت پوشش آن باشند از این امکان برخوردارند که تا سقف مشخصی از هزینه های ترمیم دندان خود را با بیمه پرداخت کنند و از برندهای مختلف ایمپلنت همچون ایمپلنت سوئیسی استفاده نمایند.

ایمپلنت سوئیسی بهتر است یا ایمپلنت کره ای؟

سوئیس به عنوان یک کشور اروپایی در زمینه تولید ایمپلنت فعالیت می کند. اما در کنار آن کشورهای اروپایی و آسیایی دیگری نیز در این راستا فعالیت دارند. کره یکی از کشورهای آسیایی است که به تولید و ساخت قطعات ایمپلنت می پردازد.

کره و سوئیس از نظر کیفیت و نحوه طراحی و ساخت ایمپلنت با هم برابر نیستند بلکه ایمپلنتهای سوئیسی از کیفیت و شرایط بسیار بهتری در مقایسه با ایمپلنت های کره ای برخوردارند. بنابراین ایمپلنت های ساخت سوئیس گزینه مناسب تری در مقایسه با ایمپلنت کره ای هستند و شرایط بهتری را برای ترمیم دندان فراهم می کنند.

لازم به توضیح است که ایمپلنت های کره ای جایگاه سوم جهانی را به خود اختصاص می دهند در حالی که ایمپلنتهای سوئیسی در جایگاه دوم قرار می گیرند.

رابطه ایمپلنت با تورم چیست؟

همانطور که می دانید کشور ما تحت تأثیر تورم است و  مسائل و مشکلات اقتصادی در آن موجب می شوند که تورم با نرخ بالایی در جامعه حکم فرما باشد. از سوی دیگر ایملپنت های سوئیسی که به صورت وارداتی در کشور ما موجود هستند و باید از کشورهای دیگر وارد ایران شوند مسلماً تحت تأثیر تورم قرار می گیرند و قیمت آنها دچار تغییر و دگرگونی می شود.

با این وجود هر چه قدر که نرخ ارز و دلار در کشور ما بیشتر شود و یا نرخ تورم بالاتر رود، هزینه ایمپلنت سوئیسی نیز بیشتر می شود و برای استفاده از آن باید هزینه بالاتری پرداخت کرد.

آیا ایمپلنت سوئیسی برای افراد مسن مناسب است؟

افرادی که در سنین بالا و کهن سالی قرار گرفته اند بهتر است که از انواع ارزان قیمت تر ایمپلنت استفاده کنند و هزینه کمتری برای ترمیم دندان های خود بپردازند. زیرا زیبایی دندان ها برای افراد در این سنین کم اهمیت تر از افراد جوان خواهد بود و از سوی دیگر به دوام و ماندگاری خیلی بالای ایمپلنت برای آنها نیاز نیست.

مراحل ایمپلنت دندان سوئیسی چیست؟

برای آنکه بتوان از ایمپلنت با برند سوئیسی استفاده کرد ابتدا باید به یک متخصص ایمپلنت مراجعه نمود. در این شرایط پزشک وضعیت دهان و دندان بیمار را بررسی می کند و مشخص می نماید که ایمپلنت برای وضعیت فرد مناسب است یا خیر. در ادامه دندان های طبیعی و آسیب دیده بیمار از دهان او خارج می شوند تا شرایط برای ترمیم دندان به روش ایمپلنت محیا شود.

سپس متخصص دندانپزشکی قالب گیری از دندان های فرد را انجام می دهد و مطابق با آن روکش و پایه ایمپلنت را سفارش می دهد. در نهایت پایه های ایمپلنت در داخل دهان فرد قرار می دهد و پس از آن در زمان مناسب یعنی دو الی سه ماه بعد روکش ایمپلنت بر روی پایه قرار داده می شود و مراحل ایمپلنت پایان می یابد.

طول عمر ایمپلنت سوئیسی بیشتر است یا آمریکایی؟

ایمپلنت های آمریکایی به عنوان ایمپلنت های درجه یک در سطح جهان شناخته می شوند که در گروه اول قرار می گیرند. اما ایمپلنت های با کیفیت سوئیس از نظر میزان دوام و ماندگاری با ایمپلنت های آمریکایی رقابت تنگاتنگی دارند.

به صورت کلی بهترین ایمپلنت دندان از جمله  ایمپلنت های آمریکایی با دوام ترین انواع ایمپلنت در جهان هستند که کیفیت و دوام آنها از ایمپلنتهای سوئیسی بیشتر است اما میزان ماندگاری و دوام ایمپلنت های سوئیسی نیز خیلی کمتر از ایمپلنت های آمریکایی نخواهد بود و هر دوی آنها میتوانند در صورت رعایت مراقبت های مورد نیاز تا پایان عمر افراد دوام و ماندگاری داشته باشند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
تماس با ما
درخواست مشاوره
ارسال دیدگاه
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آنچه می‌خوانید! ...